Kidscreen Awards 2024: nominees

Kidscreen Awards 2024: nominees

ABC’s Bluey and Beep & Mort have been nominated in the Kidscreen Awards.

Winners will be announced on Monday, February 5 during the Kidscreen Summit 2024 in San Diego.

PRESCHOOL

Best New Series
Pupstruction – Titmouse, in association with Disney Junior
Star Wars: Young Jedi Adventures – Lucasfilm, Disney+
Superkitties – Sony Pictures Television—Kids, Disney Junior

Best Animated Series
Bluey (season 3) – BBC Studios Kids & Family, Ludo Studio, ABC Australia
Hey Duggee – BBC Studios Kids & Family, Studio AKA, CBeebies
The Very Small Creatures (season 2) – Aardman Animations, Sky Kids

Best Live-Action Series
Beep & Mort – Windmill Pictures, ABC Australia
Helpsters – Sesame Workshop, Apple TV+ Sesame Street – Sesame Workshop, Max

Best Mixed-Media Series
Gabby’s Dollhouse – DreamWorks Animation, Netflix
Lucas the Spider – Fresh TV, Wexworks Media
The Tiny Chef Show – Imagine Entertainment, Tiny Chef Productions, Factory, Nickelodeon Animation, Dunshire Productions

Best One-Off, Special or TV Movie
CBeebies As You Like It at Shakespeare’s Globe – BBC Studios Kids & Family
Elmo’s Mindfulness Spectacular – Sesame Workshop
The Smeds and the Smoos – Magic Light Pictures, BBC Children’s

Best Holiday or Special Episode
“A Dino-Might Night” (Dino Ranch) – Boat Rocker Studios, Industrial Brothers, CBC Kids/SRC, Disney Junior
“Grandparents’ Day” (Sesame Street) – Sesame Workshop, Max
“The Missing Mammoth: A Holiday Mystery” (The Creature Cases) – Sony Pictures Television—Kids, TeamTO, Netflix

Best Inclusivity
Alma’s Way – Fred Rogers Productions, Pipeline Studios, PBS KIDS
Deepa & Anoop (season 2) – Mattel Television, Netflix
Sesame Street – Sesame Workshop, Max

KIDS

Best New Series
Kiff – Titmouse, Disney Television Animation, Disney Channel
Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur – Disney Television Animation, Disney Channel
The Muppets Mayhem – Adam F. Goldberg Productions, The Muppets Studio, ABC Signature, Disney+

Best Animated Series
Kung Fu Panda: The Dragon Knight – DreamWorks Animation, Netflix
Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur – Disney Television Animation, Disney Channel
My Dad the Bounty Hunter – Netflix, Dwarf Animation Studio

Best Live-Action Series
Saturdays – Genius Entertainment, Over the Hump Productions, Gwave Productions, Disney Channel
The Muppets Mayhem – Adam F. Goldberg Productions, The Muppets Studio, ABC Signature, Disney+
The Santa Clauses – 20th Television, Small Dog Picture Company, Disney Branded Television, Disney+

Best Mixed-Media Series
Big Nate – Nickelodeon Animation Studios
How NOT to Draw – Disney Television Animation, Disney Channel
Storybots: Super Silly Stories with Bo – Netflix

Best One-Off, Special or TV Movie
“Moon Girl Landing” (Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur) – Disney Television Animation, Disney Channel
Snoopy Presents: One-of-a-Kind Marcie – WildBrain, Apple TV+
The Ghastly Ghoul – Dream Logic Studios, Lupus Films, Sky Kids

Best Holiday or Special Episode “
Night of the Lights” (Fraggle Rock: Back to the Rock) – The Jim Henson Company, Apple TV+
“Epic Lunar New Year” (Kung Fu Panda: The Dragon Knight) – DreamWorks Animation, Netflix
“A Smurfy Christmas” (The Smurfs season 2) – Peyo Productions, Dupuis Edition et Audiovisuel, KiKA, RTBF, Ketnet, TF1, Wallimage

Best Inclusivity
Marvel’s Moon Girl and Devil Dinosaur – Disney Television Animation, Disney Channel
Monster High – Mattel Television, Nickelodeon Productions
Ultra Violet & Black Scorpion – Disney Branded Television, Disney Channel, Chu Garcia

TWEENS/TEENS

Best New Series
American Born Chinese – 20th Television, Disney Branded Television, Disney+
One Piece – Shueisha, Tomorrow Studios, Netflix
The Crossover – Magicworthy, Big Sea Entertainment, SpringHill Company, State Street Pictures, 20th Television, Disney Branded Television

Best Animated Series
Bob’s Burgers – 20th Television Animation
Kizazi Moto: Generation Fire – The Walt Disney Company, Triggerfish, Disney+
The Great North – 20th Television Animation

Best Live-Action Series
Heartstopper – See-Saw Films, Netflix
Sweet Tooth – Warner Bros. Television, Team Downey, DC Entertainment, Netflix
The Mysterious Benedict Society – 20th Television, Halcyon Studios, Disney+

Best One-Off, Special or TV Movie
Kids’ Choice Awards 2023 – Den of Thieves, Nickelodeon
Monster High: The Movie – Mattel Television, Brightlight Pictures, Nickelodeon Productions
Prom Pact – Bowen and Sons, The Detective Agency, Disney Branded Television, Disney Channel

Best Holiday or Special Episode
“The Plight Before Christmas” (Bob’s Burgers) – 20th Television Animation
“Who’s Having a Merry Trashmas?” (Housebroken) – Fox Corporation, Kapital Entertainment

Best Inclusivity
Heartstopper – See-Saw Films, Netflix
The Crossover – Magicworthy, Big Sea Entertainment, SpringHill Company, State Street Pictures, 20th Television, Disney Branded Television
XO, Kitty – Awesomeness Studios, ACE Entertainment, Netflix