International Emmy Awards 2023: nominees

International Emmy Awards 2023: nominees

Aussie productions Heartbreak High, Built To Survive and Harley & Katya have all been nominated for International Emmy Awards.

Netflix reboot Heartbreak High is nominated for Kids: Live-Action while ABC titles Built To Survive is nominated for Kids Factual and Harley & Katya in Sports Documentary.

Other nominees include Derry Girls, The Devil’s Hour, Martin Freeman for The Responder and Billie Piper for I Hate Suzie Too.

“The International Emmy competition is the pinnacle for recognizing excellence in television around the world,” said International Academy president and CEO Bruce Paisner. “We look forward to gathering the international television community in New York City, in November to recognize these outstanding programs and performances on our global stage.”

Winners will be announced at a gala event in New York on November 20.

Drama Series
“Extraordinary Attorney Woo”
Astory / KT Studio Genie
South Korea

“Iosi, El Espía Arrepentido”
Oficina Burman (The Mediapro Studio) / Amazon
Argentina

“The Devil’s Hour”
Hartswood Films / Amazon
U.K.

“The Empress”
Sommerhaus Serien GmbH
Germany

Best Performance by an Actor
Gustavo Bassani – “Iosi, El Espía Arrepentido”
Oficina Burman (The Mediapro Studio) / Amazon
Argentina

Martin Freeman – “The Responder”
Dancing Ledge Productions
U.K.

Jonas Karlsson – “Nattryttarna” (Riding in Darkness)
Jarowskij
Sweden

Jim Sarbh – “Rocket Boys”
Culver Max Entertainment Pvt. Ltd. (Formerly known as Sony Pictures Networks India Pvt. Ltd.) / Emmay Entertainment / Roy Kapur Films
India

Best Performance by an Actress
Connie Nielsen – “Drømmeren – Karen Blixen Bliver Til”
Zentropa Episodes ApS / Viaplay / Belga / Stage 5
Denmark

Billie Piper – “I Hate Suzie Too”
Bad Wolf
U.K.

Shefali Shah – “Delhi Crime” – Season 2
SK Global Entertainment / Golden Karavan / Film Karavan
India

Karla Souza – “La Caída” (Dive)
Madam / Filmadora / Infity Hill / Amazon
Mexico

TV Movie/Mini-Series
“Chaeboljib Maknaeadeul” (Reborn Rich)
Raemongraein / SLL / ChaebolSPC / VIU
South Korea

“Infiniti”
Empreinte Digitale / Federation Entertainment Belgique
France

“La Caída” (Dive)
Madam / Filmadora / Infinity Hill / Amazon
Mexico

“Life and Death in the Warehouse”
BBC Studios
U.K.

Comedy
“Derry Girls” – Season 3
Hat Trick Productions
U.K.

“El Encargado” (The Boss)
Star+ Original Productions / Pegsa
Argentina

“Le Flambeau” – Season 2 (La Flamme)
Entre 2 & 4 / Making Prod
France

“Vir Das: Landing”
Weirdass Comedy / Rotten Science
India

Documentary
“Dossiê Chapecó – O Jogo Por Trás Da Tragédia”
Warner Bros. Discovery / Pacha Films
Brazil

“Mariupol: The People’s Story”
Top Hat Productions / Hayloft Productions / BBC
U.K.

“Nazijäger – Reise In Die Finsternis” (Nazi Hunter – Journey Into Darkness)
Spiegel TV GmbH.
Germany

“Witness – Serigne vs. The EU”
Zungu / Al Jazeera English
Qatar

Non-Scripted Entertainment
“A Ponte – The Bridge Brasil”
Warner Bros. Discovery / Endemol Shine Brasil
Brazil

“Hôtel du Temps: Dalida” (The Time Hotel: Dalida)
Mediawan / Ardimages
France

“Love by A.I.”
Tokyo Broadcasting System Television, Inc. / Smart Dog Media.
Japan

“The Great British Bake Off” – Season 13
Love Productions
U.K.

Arts Programming
“Art Is Our Voice”
NHK (Japan Broadcasting Corporation)
Japan

“Buffy Sainte-Marie”
Eagle Vision / White Pine Pictures
Canada

“Los Tigres Del Norte: Historias Que Contar”
Prime Video / Filmadora
Mexico

“Music Under the Swastika‚ The Maestro and the Cellist of Auschwitz”
3B-Produktion GmbH / Deutsche Welle
Germany

Short-Form Series
“Des Gens Bien Ordinaires” (A Very Ordinary World)
Magneto Prod / Canal+
France

“Lynchings”
Record TV
Brazil

“Man vs. Bee”
RedRum Films
U.K.

“The Mandela Project”
Paramount
South Africa

Sports Documentary
“30 Dias Para Ganar”
North Films / N+Docs / ViX+
Mexico

“Alexia. Labor Omnia Vincit”
You First Originals
Spain

“Harley & Katya”
Stranger Than Fiction Films
Australia

“Two Sides”
T+W / Whisper Cymru
South Africa

Telenovela
“Cara e Coragem”
TV Globo
Brazil

“Pantanal”
TV Globo
Brazil

“Para Sempre” (Forever)
Plural Entertainment
Portugal

“Yargi” (Family Secrets)
Ay Yapim
Turkey

Kids: Animation
“Menino Maluquinho” (The Nutty Boy)
Chatrone
Brazil

“Moominvalley” – Season 3
Gutsy Animations
Finland

“Rilakkuma’s Theme Park Adventure”
Warf Studios / Field Management Expand Inc.
Japan

“The Smeds and The Smoos”
Magic Light Pictures
U.K.

Kids: Factual
“Built To Survive”
Butter Media / Australian Broadcasting Corporation / Australian Children’s Television Foundation
Australia

“Quintal TV” – Season 2 (Yard TV)
Canal Futura – Fundação Roberto Marinho
Brazil

“Takalani Sesame” – Season 13
Sesame Workshop / Pulp Films
South Africa

“Triff… Anne Frank” (Meet… Anne Frank)
Cross Media / IFAGE
Germany

Kids: Live-Action
“Gudetama: An Eggscellent Adventure”
OLM, Inc.
Japan

“Heartbreak High”
Fremantle / Newbe
Australia

“Kol Od Balevav” (Memory Forest)
TTV Production Ltd. / Kan Educational / Genesis Philanthropy Group (GPG) / Gesher Multicultural Film Fund / The AVI CHAI Foundation / Maimonides Fund
Israel

“Tierra Incógnita”
Disney+ Original Productions / Non Stop
Argentina